Loading ...
close

گشایش اعتبارات اسنادی و حوالجات ارزی

logo
گشایش اعتبارات اسنادی و حوالجات ارزی

 

مزیت های اعتبار اسنادی

 

روش اعتبار اسنادی نسبت به روشهای دیگر مزایای متعددی دارد که برخی از آنها در زیر مورد بررسی قرار میگیرند :

صادر کننده ارز حاصل از صادراتش را از بانک گشایش یا تایید کننده میخواهد نه از وارد کننده و بدین صورت مهمترین ریسک صادر کننده به بانک گشاینده انتقال می یابد. بعد از گشایش اعتبار فروشنده دیگر خریدار را به عنوان طرف متعهد پرداخت نمیشناسد و بانک گشایش کننده از سوی خریدار این تعهد را بر عهده میگیرد.

اعتبار اسنادی تنوع بالایی دارد و انواع اعتبار برای کاربردها، موقعیت ها و معاملات مختلف وجود دارد. این تنوع باعث انعطاف پذیری اعتبار اسنادی شده و انجام انواع معاملات با شرایط مختلف را مقدور میکند.

اتاق بین المللی تجارت مقررات جهان شمولی در مورد این روش تدوین و منتشر نموده است که باعث ایجاد وحدت رویه و نظم یکپارچه در استفاده از این روش می شود (UCPDC) ، مقررات متحدالشکل اعتبارات اسنادی تجاری

این روش در مورد تجارت کالاها، خدمات و کالایی خدمتی قابلیت کاربری دارد.

این روش امکان تامین مالی ( finance ) ایجاد میکند.

در صورت استفاده از این روش دولت (بانک مرکزی) راحت تر میتواند سیاستهای ارزی خویش را به اجرا بگذارد چرا که بصورت مستقیم بر انتقال ارز کنترل دارد.

دریافتها و پرداختها بر اساس سررسید اعتبار قابل تخمین است و این به نوبه خود باعث تسهیل تنظیم جدول گرد نقدینگی در بانکها میشود.

اعتبار اسنادی میتواند به عنوان وثیقه تامین ماالی برای صادر کننده مورد استفاده قرار گیرد.

اعتبارات اسنادی بزرگترین ریسک وارد کننده (ارسال کالا از سوی فروشنده) را پوشش میدهد، زیرا وجه زمانی به صادر کننده پرداخت میشود که صادر کننده مالکیت اسنادی را انتقال داده باشد.

اعتبار اسنادی پس از گشایش، یک معامله مستقل تلقی میشود یعنی از دیگر قراردادها بویژه قرارداد فروش بین المللی کالا و قرارداد بین متقاضی و بانک گشاینده اعتبار اسنادی مستقل است.

 

محدودیت های اعتبار اسنادی

هزینه بالاتر از دیگر روش ها: استفاده از اعتبار اسنادی گرانتر از دیگر روش هاست و باعث افزایش هزینه می شود. چرا که بانک ها برای گشایش، هر بار اصلاح، هر بار تمدید کارمزد اخذ می نمایند.

کنترل سلیقه ای اسناد: علی رغم وجود مقررات UCP و ISBP گاهی اوقات کنترل اسناد بصورت سلیقه ای انجام می گبرد و وحدت رویه کامل بین بانک های درگیر در عملیات اعتبارات اسنادی در کشورهای مختلف وجود ندارد.

اعتبارات اسنادی در معاملات متقابل یعنی معاملات بدون پول از جمله معاملات تهاتری کاربرد ندارد.

 

 

بیشتر بخوانید:

 

ثبت نظر

 

 

 

   مشاوره 24 ساعته

 

 

      info@pishrosaei.com

 

اطلاعات تماس :

آدرس: تهران - خیابان آزادی،خیابان جمالزاده شمالی، پاساژ جمالزاده ،پلاک 147، طبقه چهارم ، واحد 3

تلفن : 66931254

فکس:  

66129744

درباره پیشرو ساعی پارسه

شرکت بازرگانی پیشرو ساعی پارسه ارائه دهنده خدمات بازرگانی، ترخیص کالا وحمل و نقل است، شما می توانید با اطمینان از زمان، کالای تجاری خود را در کمترین زمان و با هزینه مناسب از گمرک ترخیص نمایید.

 

 

 

 

 

کالای شما به سبد خریدتان اضافه شد

تعداد